Czym różni się brydż sportowy czyli porównawczy od bardziej znanego brydża robrowego, zwanego też po prostu towarzyskim?
Brydż sportowy to taki, w którym rywalizujemy nie tylko z parą przeciwników. Jego druga nazwa, porównawczy, wzięła się właśnie od porównywania konkretnych rozdań zagranych przez różne pary. I nie chodzi tu jedynie o ilość wygranych lew. Na poprawność wyniku całego rozdania wpływ ma prawidłowo przeprowadzona licytacja, czyli też często to, na ile dopuścimy przeciwników “do głosu”. Oczywiście wysokość i jakość kontraktu oraz bezbłędnie przeprowadzona, zarówno przez rozgrywającego jak i obrońców, rozgrywka to podstawowe kryteria.
Tymi samymi kartami różne pary mogą zagrać w inny sposób i właśnie dlatego w brydżu sportowym bardzo ograniczona jest przypadkowość wyniku. Porównując jakość rozegrania tych samych kart przez inne pary graczy otrzymujemy miarodajny i bardzo uczciwy wynik. Pary, które najlepiej rozegrały dane rozdanie dostają najwięcej punktów w klasyfikacji. A taka rywalizacja to już jest sport.
Teraz trochę technikaliów bo w związku z graniem tych samych rozdań przez różne pary inaczej też wygląda posługiwanie się samymi kartami. Na stół brydżowy dostajemy już rozdaną wcześniej talię kart w odpowiednim pudełku z czterema przegródkami oznaczonymi kierunkami świata. I tak gracze pary N-S oraz pary E-W wyjmują odpowiednio przypisane im karty. Na pudełku oznaczona jest również osoba otwierająca licytację znaczkiem “DEALER”. Licytacja odbywa się za pomocą bidding boxów czyli pudełek z kartami z odpowiednimi odzywkami. Osoba licytująca wyjmuje odpowiedni blankiet i kładzie przed sobą na stole – kolejna różnica: nie licytujemy na głos tylko komunikujemy się z pomocą tych blankietów.
Po zakończonej licytacji (klasycznie po trzech kolejnych pasach) pora na rozgrywkę. W przypadku brydża sportowego zagrywaną kartę każdy z graczy kładzie przed sobą a nie na środku stołu razem z pozostałymi kartami danej lewy, jak to się dzieje w przypadku brydża robrowego. Po zakończeniu lewy każdy zabiera swoją kartę i układa w rządku przed sobą. Gracze z pary, która wygrała bieżącą lewę odkładają swoje karty pionowo, a ich przeciwnicy poziomo. Po zakończeniu gry liczymy karty pionowe, upewniamy się, że wynik jest taki sam u obrońców i odnotowujemy go zgodnie z wytycznymi organizatora spotkania. Niezależnie czy karty leżą pionowo czy poziomo, razem każdy ma ich przed sobą 13 czyli tyle ile dostał na początku (i w identycznym układzie jeśli wszystko odbyło się poprawnie). Jest to bardzo ważne ponieważ dokładnie tymi samymi kartami grać będą kolejni gracze.
Warto grać w brydża sportowego właśnie ze względu na czynnik zmniejszenia przypadkowości wygranej. Rzetelne wyniki z rywalizacji z wieloma parami motywują do ciągłej poprawy brydżowych umiejętności.