Brydżowy savoir vivre

Czyli co warto wiedzieć siadając do stołu brydżowego (sportowego).

Brydż sportowy jest grą bardzo wymagającą, zarówno umysłowo jak i emocjonalnie. Zwłaszcza podczas turniejów zdarza nam się odczuć to zaangażowanie. Biorąc pod uwagę, że gramy w aż 4 osoby i siedzimy przy jednym stole czasami nie jest łatwo zachować spokój i przyjazną atmosferę.
Poniżej kilka wskazówek co robić a na jakie zachowania uważać żeby grało nam się lepiej i przyjemniej przy brydżowym stole.

Siadamy do stołu:

  1. Zajmujemy odpowiednie miejsce: N lub S, E lub W.
  2. Po otrzymaniu informacji, że możemy rozpocząć grę pierwszą rzeczą jaką robimy jest przeliczenie kart. Jest 13? Okej! Jest inna liczba? Zgłaszamy to przy stole – niech gracze nie oglądają swoich kart! Zgłaszamy ten fakt także Marcinowi lub innemu z trenerów.
  3. Mamy po 13 kart zatem gramy!
  4. Trzymajmy karty przy sobie.
  5. Zanim otworzymy licytację upewnijmy się czy jesteśmy dealerem.
  1. Zanim sięgniemy do bidding-boxa zastanówmy się porządnie jaką odzywkę chcemy zgłosić.
  2. Nie “grzebiemy” w bidding-boxach – sięganie do pudełka z odzywkami i cofanie ręki jest bardzo złą praktyką – unikajmy tego za wszelką cenę.
  3. Wyróbmy sobie “tempo gry” – w oczywistych sytuacjach weźmy głębszy oddech zanim wykonamy ruch – niech nasze zachowanie niczego nie sugeruje.
  4. Nie rozumiesz licytacji przeciwników? Zapytaj! Pamiętaj, że odpowiedzi ma Tobie udzielić partner osoby, której odzywki nie rozumiesz. Każdy ma prawo zapytać o nawet najprostszą odzywkę.
  1. Alert – bardzo dobrą praktyką jest alertowanie – jeśli z partnerem używacie sztucznych odzywek powiadomcie o tym przeciwników podczas ich użycia – “alertuje” osoba, której partner zalicytował używając sztucznej odzywki. Opisuje co oznacza ta odzywka podając dane o układzie – zrównoważony lub np. 5 pików lub kierów… i ilość punktów np. 6-9 PC (odzywki na poziomie 4 i wyższym nie wymagają alertowania, z wyjątkiem konwencyjnych otwarć kolorowych). Jeśli jako osoba opisująca znaczenie sztucznej odzywki partnera nie wiemy co partner ma na myśli odpowiadamy wprost: “nie wiem” – mamy prawo nie wiedzieć i nie jest niczym złym się do tego przyznać.
  2. Po zakończonej licytacji powstrzymajmy się od komentarzy – bez sensu jest dyskutować o wyniku rozgrywki zanim się ona w ogóle rozpocznie.

ROZGRYWKA:

  1. Dziadek – rozkłada swoje karty przed sobą – nie na środku stołu ani w żadnym innym miejscu – rola dziadka to tylko dokładanie kart na prośbę partnera – niczego nie sugeruje, nie pokazuje, nie komentuje, nie wzdycha, nie przewraca oczami – odpoczywa i dysponuje kartami wskazanymi przez rozgrywającego.
  2. Gramy po kolei i zgodnie z ruchem wskazówek zegara ;).
  3. Podobnie jak w licytacji – unikajmy nerwowych ruchów – starajmy się grać w stałym tempie i wyrabiać sobie “rytm gry”.
  4. Oczywiście jeśli ktoś musi zastanowić się chwilę dłużej bo nie ma jeszcze doświadczenia to okej, zachowajmy wszelkie komentarze dla siebie.
  1. Każdy gracz kładzie swoją kartę przed sobą, po zakończonej lewie – kiedy wszystkie 4 karty znajdą się na stole składamy karty przed sobą w kierunku odpowiadającym wygranej lub przegranej czyli pionowo lub poziomo.
  2. Po zakończeniu rozgrywki składamy swoje karty dopiero gdy ustalimy z przeciwnikami liczbę lew, którą wzięliśmy.
  3. Po zakończeniu rozdania tasujemy swoje karty i pamiętamy o uzupełnieniu protokołu lub pierniczka.
  4. Wpisujemy również właściwy wist! O ileż łatwiej będzie nam się wtedy analizowało rozegrane rozdania!
  5. W każdej sytuacji możemy zawołać któregoś z naszych wspaniałych Trenerów, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Stosowanie się do powyższych zasad pomoże nam uniknąć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Oprócz tych prostych zasad istnieje jedna zasada ponad wszystkimi innymi: bądźmy dla siebie nawzajem mili. Nic nie zastąpi zwykłej ludzkiej życzliwości i uśmiechu. Szanujmy się i pamiętajmy, że brydż sportowy to piękna pasja, która nas łączy. Ma nam dawać przede wszystkim radość i spełnienie a nie frustrację i niezadowolenie.
Udanych rozgrywek!

MENU

Skip to content